- A „becsapódáson” természetesen a közelgő globális klímaválságot értem.
- A „kultúrharcon” pedig a liberalizmus, a globális világrend és a vele szembenálló tekintélyelvű konzervatív, a nemzeti szuverenitás jelszava mögé bújó keményvonalas vallási és birodalmi törekvések ütközését értem.
- A kultúrharc szempontjából az 1945 utáni időszak legfontosabb eseménye az 1968-as diákmozgalom volt, és ami ezzel együtt járt: a női emancipáció, aminek a hátterében az antibébi tabletta elérhetővé válásával a szexuális forradalom húzódott, valamint a formális tekintélyek megkérdőjelezése.
- Az 1968-as hagyományt folytató, „istent és embert nem tisztelő”, szatirikus hetilap, a Charlie Hebdo- szerkesztőségének jó részét kivégző iszlám terrorizmus áldozatainak 2015-ös temetése „aha” élményt jelentett Orbán Viktornak.
- Orbán Viktornak rá kellett döbbennie a gyászoló, a vallási intolerancia ellen tüntető párizsi, részben színesbőrű kozmopolita tömegben, hogy tulajdonképpen egyetért a vallási érzékenységükben sértett muszlim gyilkosokkal és ez az istentelen, liberális nyugati világ valóban pokolra való!
- Nem véletlen, hogy 2017-ben Budapesten rendezték meg a „Családok XI. Világkongresszusát” (amelyről a kapcsolt 444.hu cikk szól) és amelynek keretében egymásra találtak az orosz és az amerikai vallási fundamentalisták. Ennek keretében az Orbán-függő Novák Katalin - soha meg nem bocsátható módon - egyszerre árulta el a saját nemét és a nyugati civilizációt, amelyen pedig felnevelkedett.
- Azóta a Putyin-Trump-Netanjahu és Orbán nevével fémjelezhető vallásos-nacionalista irányvonal a Nyugat-ellenes (vagy csak egyszerűen Európa-ellenes?) politikájával döntő befolyást gyakorol a világra.
- A világméretű kultúrharcban fordulópontot jelentett Ferenc pápa 2013-as megjelenése. Az általa már Dél-Amerikában megismert és álszentnek tartott vallásos-nacionalista iránnyal szemben a plebejus teológiát képviselte. Az egyház legyen elsősorban a szegényekért és az elesettekért (beleértve a földönfutókat is) amennyire lehet be kell vonni a nőket a Vatikán vezetésébe és a fogyasztói társadalom elítélése mellett a bioszféra megmentését, a „Teremtésvédelmet” minden hívő és nem hívő közös ügyévé kívánta tenni.
- A több mint száz évvel ezelőtt született keresztényszocialista mozgalom után Ferenc és XIV. Leó pápa új világnézeti dimenziót nyitott, amelyre már nem a megszokott bal- és jobboldal szembenállás a jellemző, hanem a klímaválság és környezetszennyezés elleni globális, a tudományt és több vallást is magábafoglaló összefogás.
- Közben egy új politikusi nemzedék nőtt fel, amely a hagyományokat már nem görcsösen, hanem lazán kezeli. Közéjük tartozik a muszlim vallású Zohran Kwame Mamdani, New York polgármestere és Magyar Péter, aki számára az ünnepi attila viselet, vagy a szent-korona csak egy jel, egy gesztus - nem több annál.
- A kérdés az, hogy a ma diákjai, a fiatal és kevésbé fiatal gondolkodói mennyire lesznek képesek nyomást gyakorolni a politikusokra, hogy minden nemzeti és vallási problémán túl végre az élővilág sokszínűségének megőrzésére koncentráljanak, amely sajnos nem eléggé tudatosult feltétele az emberi faj túlélésének…
https://444.hu/2017/05/26/az-ensz-es-a-dolgozo-nok-pusztitjak-el-az-emberiseget?
