- A kapitalizmusban a védekező jellegű befeléfordulás nem kívánt mellékhatása a lemaradás a piaci versenyben. Amiképpen a Brexittel Nagy Britannia jelentős mértékben kikerült a világgazdaság vérkeringéséből, olyképpen kerülhet lépéshátrányba a nemzetközi vetélytársaival szemben a trumpista Egyesült Államok.
- Amennyiben meggyengül az USA világhatalmi vezető szerepe, úgy hangsúlyosabban fog érvényesülni a többpólusú világrend és új korszak köszönt be. Amíg a liberális euroatlanti tömbre a szabadságeszmény volt a jellemző, addig a következő időszakra kimondva-kimondatlanul a maoista „falu bekeríti a várost” jelszó lesz a meghatározó. (Nem véletlen, hogy 2001-ben a „globális dél” vallási fanatikusai, elsők közt a szabadkereskedelem számukra sátáni szimbólumát, a World Trade Center-t rombolták le.)
- De a „falu bekeríti a várost” ideológia nemcsak a harmadik világnak szánt üzenet, hanem mára olyan harci kiáltás, amelynek a címzettje mindenki, aki bármilyen jobb-, vagy baloldali megfontolásból szemben áll a modernitással és a nyugati, nagyvárosi, liberális elittel. Egy ideje úgy tűnik mintha a világban (mindenesetre Törökországban, az Egyesült Államokban stb.) csak két párt küzdene egymással: az urbánus szabadelvű tömb és a falusi, vallásos-nacionalista tömb.
- Ráadásul a racionalitás talaján álló szellemi elit tekintélyének aláásásához nagyban hozzájárult, a közösségi médián keresztül, a hatalmi gépezetek manipulációja. Mivel az információs csatornákon anarchikus szólásszabadság érvényesül, ezért a tudatlanságra, vagy félműveltségre építő hiedelmek erősítéséből (például, hogy a Covid-elleni oltással amerikai-zsidó gyógyszergyárak által távirányított zombivá válhat valaki) politikai tőkét lehet kovácsolni.
- Ugyanakkor a többpólusú világ és a klímaválság együttesen nemcsak világháborús helyzetet idézhet elő, hanem új egyensúlyi helyzetet is a nagyhatalmak közt, amelyek közt ott a helye a nem-vallási alapon működő, hanem a nők, férfiak és gyerekek, valamint a természeti környezet jogait képviselő Európai Uniónak is!
- Bármennyire is tagadják a nemzetállami logikát követő, korlátolt politikusok az ökológiai válság létezését, az vissza fog hatni a nemzetgazdaságok fejlődésére. A népmozgás növekedni fog; egyik oldalon a vidék elnéptelenedése, másik oldalon a nagyvárosok túlnépesedése révén. A világ urbanizálódni fog, méghozzá a Mesterséges Okossággal felvértezve. Ráadásul olyan új generációk nőnek fel, amelyeket bármennyire is vágynak etetni a kétdimenziós nemzetállami propagandával, - a világméretű digitális kommunikációnak köszönhetően és a bioszféra romlását a saját bőrén érezve - már háromdimenziósan látja a Föld problémáit!