Mi a legfontosabb érték a társadalom számára?
Orbán Viktor
A jól ismert konzervatív és tekintélyt parancsoló értékek: az „Isten-Haza-Család”. Ezek jegyében kell megszervezni a társadalmat, amely ily módon lesz erős és fegyelmezett. A hangsúly az Erőn van, mert olyan világban élünk, amelyet meghatároz a létért való küzdelem. Ha nincs erő, akkor nincs védelmi képesség. Márpedig ezért van szükség az egyházi, állami és családi hierarchiák tiszteletére, mert csak a katonasághoz hasonló a szigorú alá/fölérendeltségi viszonyok teremtik meg azt a férfias, harcias rendet, amellyel védekezhetünk a külső, idegen világ káoszával szemben!
Ellenzék
Az elmúlt 150 évben kiderült, hogy félrevezető volt Darwin evolúciós elméletét leegyszerűsíteni a „túlélésért folytatott harcra”, mert nem a „mindenki harca mindenkivel” a fejlődés kulcsa, hanem az alkalmazkodni tudás, az adaptációs képesség! A kisebb-nagyobb emberi közösség sikerének feltétele a gyors helyzetfelismerésben, a változtatás előkészítésében és annak pontos végrehajtásában rejlik, amihez nélkülözhetetlen az egymás iránti erős bizalom megléte. Ezért a társadalom megosztása, a kirekesztés nemcsak a frusztrációt erősíti az emberekben, de akadályozza magát a fejlődést is! Az Ellenzék szívéhez az egységre és szolidaritásra felhívó „Szabadság-Egyenlőség-Testvériség” jelszó áll közelebb, amelyben a „Szabadság” a magántulajdon-, a magánélet szabadságát, valamint a szólásszabadságot jelenti. Az „Egyenlőség” jogegyenlőségre és leginkább a tanulókorúakra vonatkozó esélyegyenlőségére vonatkozik. A „Testvériség” amely nem egyszerűen az elesettek iránti szolidaritást jelenti, hanem a nők, a nemzeti- és életmódbeli kisebbségek emancipációját is. Ezek az elvek a polgári-liberális világ alapértékei, amihez önként csatlakoztunk és amelyhez hűek kívánunk maradni.
Ezeknek az értékeknek érvényesüléséhez milyen politikára volna szükség?
Orbán Viktor
A hazaszeretetnek és a hit szolgálatának erősítésére kell törekedni! Ebben a politikában kiemelt szerepet kapnak a Fidesz mellett a bevett egyházak, a nemzetet megtestesítő, büszkeségre okot adó sportolók, művészek, tudósok és politikusok… A cél a nemzeti identitás, önérzet megszilárdítása az erről elfeledkezni hajlamos magyarországi lakosság körében méghozzá, ha kell hősök, héroszok, ha kell „sátáni” figurák előtérbe állításával. Érzelmileg kell megfogni az embereket, így terelve őket egy közös nemzeti-keresztény „szurkolótáborba”.
Ellenzék
Nem az államot kell szolgálnia az állampolgároknak, hanem az államnak kell szolgálnia a társadalmat. Ahelyett, hogy az Nemzetállam magát társadalomfeletti szerepben tüntetné fel, nyíltnak, elérhetőnek és jól ellenőrizhetőnek kell lennie; a „felsőbbséget” szolgáló állam helyett „szolgáltató állammá” kell válnia. Az állami centralizáció helyett vissza kell térni az önkormányzatisághoz: a szakmai, önkormányzati, érdekvédő szervezettekkel való egyeztetések politikájához! Az államnak a társadalmat stimuláló, modernizáló és menedzselő intézményévé kell válnia, amelynek a határai egyre légiessebbé lesznek az Európai Unió keretein belül.
Milyen legyen Magyarország 15 év múlva?
Orbán Viktor
A jövő Magyarországának mintaképe már ma is létezik; a globalizációtól elszigetelődő, más etnikummal nem szívesen keveredő, vallásos és mélyen magyar érzelmű Székelyföld! Egész Magyarországnak ilyenné kell válnia: talán nem túl gazdag, de amennyire lehet magába zárkózó, hagyományőrző, harcias és büszke nemzet! Ilyen szempontból nem kár a Magyarországról kivándorlókért, akiket kozmopolitává és konzum-idiótává tett a Nyugat, ez a folyamat „öntisztulásnak” is felfogható!
Magyarországnak újra „igazi magyar” elitje lesz és pár év alatt elfelejtik az emberek hogyan szereztük meg az első milliárdjainkat…
Ellenzék
A 600.000-nél több magyar kivándorlót nemzeti tragédiának érezzük, amely az ország megtartóerejének utóbbi években tapasztalt vészes meggyengüléséről tanúskodik. És minekután a magyarok százezrei élnek a környező államokban, illetve távolabb az Európai Unión belül és kívül, ezért az érdekünk az, hogy a zárt nemzetállami keretek helyett egyre inkább „kultúrnemzetté” váljunk: erős, vonzó, sajátosan magyar kulturális központtá, amely az egész világ magyarságának otthona!
Ezzel párhuzamosan – a finn mintát követve – olyan hosszú távú ipari, mezőgazdasági, infrastrukturális és főleg oktatási stratégiát kell kidolgoznia, amelynek modernizációs programját, bármilyen pártállású kormány is áll majd az ország élén, végrehajtja.
Magyarországnak innovatív módon kell alkalmazkodni és megtalálni a helyét a XXI. század egyre egységesülő Európájában és világában.
Magyarországnak ki kell találnia magát – óra indul!