Az elvakult egyházellenességtől el kell határolódni, mert a vallások és az egyházak kultúrahordozók és mint ilyenek értéket képviselnek.
Az egyházaknak, különösen a katolikus egyháznak, nem lehet megbocsátani az erkölcstelenséget és a világi hatalmak elvtelen kiszolgálását, de a Vatikán ma világszerte a körülményekhez képest a legprogresszívabb, európaias minőséget közvetíti: a szolidaritást a szegényekkel, az antirasszizmust, a kisebbségekért való kiállást, a különböző vallások közti gyűlölködés megszüntetését és az evolúció tanának korlátok közti elfogadását.
A Vatikán kimozdult a reakciós, tekintélyuralmi, olykor fasisztoid rendszereket támogató pozíciójából.
A katolicizmus ma egyszerre letéteményese a zsidó-görög-európai hagyománynak és integrátora a Dél-Amerikától, Afrikán át Dél-Kelet Ázsiáig tartó harmadik világnak, méghozzá kevésbé fanatikus módon, mint az iszlám és a neo-protestáns egyházak. A Ferenc pápa nevével fémjelzett katolicizmus jó alternatíva a gyorsan terjeszkedő és valóban nem "21. századi" iszlámmal, az orosz militarista nemzetállami görög-keleti és a kínai digitális pártállami kultusszal szemben.
Ma az ENSZ mellett egyelőre nincs más globális, a szűken vett hiten túlmutató erkölcsi tekintély a világon, mint a Ferenc pápa vezette Vatikán!