https://www.youtube.com/watch?v=LYNsMswY6Mc
A legintelligensebb és legtiszteletreméltóbb Orbánt támogató értelmiségi, Tölgyessy Péter volt Gulyás Márton egyik interjúalanya az előválasztás eredményhirdetésekor a „Partizán” csatornán. Az 1989-es rendszerváltó kerekasztal-tárgyalások egyik meghatározó alkotmányjogász résztvevője a liberális oldalról indult, majd ugyanúgy a jobboldalon kötött ki, mint Orbán Viktor.
Első önellentmondás: amennyiben igaza volt Széchenyinek – akivel egyetért Tölgyessy - amikor sürgette, méghozzá Kossuth-tal szemben, hogy a magyarországiak mindenekelőtt a saját hibáikból és korlátaikból induljanak ki a nemzetstratégia kialakításánál, akkor Tölgyessy miért azt az Orbánt támogatja, aki éppenséggel a kossuthi radikális „rendszerváltás” és nemzetállami függetlenség programját hajtja végre? Ha Tölgyessy a Széchenyi által kívánatosnak tartott „alulról építkező” modellt tartja helyesnek, akkor miért tart ki Orbán mellett, aki az önkormányzatiság elsorvasztásán munkálkodik?
Második önellentmondás: ha igaz az, hogy Magyarország politikai életét 30 éve polgárháborús viszonyok jellemzik, akkor miképpen történhet meg, hogy a Tölgyessy által ügyesnek és kreatívnak mondott Orbán semmit sem tudott tenni a nemzetet „Grand Canyon módjára megosztó” és megbénító helyzet javítása érdekében?
Harmadik önellentmondás: amennyiben elfogadjuk, hogy az Egyesült Államoktól Ukrajnáig válság van és hogy „nincs tökéletesen jól működő demokrácia” akkor egy jogász, - méghozzá alkotmányjogász! - mondhatja-e azt, hogy a válságot legjobban a Kínai Kommunista Párt diktatúrája kezelte? Hogy a KKP azzal, hogy móresre tanította a külföldi kapitalistákat, a hazai oligarchákat, (tegyük hozzá, hogy a lánctalpakkal eltaposott Tienanmen téri diákságot, Tibet, Hongkong és Ujguria lakosságát is) irányt mutatott a nyugati dekadens „káosszal” szemben?
Negyedik önellentmondás: felmentheti-e a politikai felelősség alól Orbánt az, hogy a „világ fele” a magyarországihoz hasonló „leválthatatlan” hatalmi piramisok felépítésén ügyködik? Valóban bele kell-e törődnünk abba, hogy az állampolgárai felett basáskodó, „szuverénnek" mondott és gyakran civakodó nemzetállamok jelentik a történelem végét?
Talán mégsem.
https://www.youtube.com/watch?v=LYNsMswY6Mc