Feledy Botond helyzetjelentése:
Elképesztően nehéz végigolvasni a beszámolókat, jelentéseket az oroszok által elkövetett bucsai, irpinyi és további mészárlásokról. Mindez várhatóan mégjobban aláássa a tűzszünet reményét, a lehetőséget a civilizált párbeszédre. Nézzük, melyek a legfontosabb fordulópontok az elmúlt időszakból.
1. Évekkel ezelőtt beszélgettem Christina Lamb-bel, aki az egyik legkiválóbb kortárs háborús tudósítónő. Az életét immár arra tette fel, hogy a nemi erőszakot mint háborús fegyvert elismerje a férfivezérelt világ. Most ugyanezt látjuk a bucsai kivégzések árnyékában. Óvóhelyről kirángatott és megerőszakolt lányok és nők. Erről szóló egyes videók már a pornómegosztókon. A családfő(k) kivégzése után meghurcolt asszonyok. Félmeztelen, összefagyott tetemek. Kivert fogú nemi-erőszak áldozat, és mások, akik meg se tudnak szólalni. Önkéntes pszichológusok és nőgyógyászok, sebészek nyújtanak ellátást a túlélőknek. A másik oldalon… ez a barbárság csimborasszója, a civilizáció vékony hártyájának teljes felégetése. Több helyszínen, hasonló időben. Nehéz nem arra gondolni, hogy tudatos gondatlanság ill. szándékosság van az orosz vezetés részéről ebben.
2. A magyar külpolitikai kommunikáció a választások után kifejezetten felpörgött: kiderült, hogy a magyar kormány hajlandó lenne rubelben is fizetni az orosz gázért (elsőként jelezték ezt a NATO-tagok közül, a megcáfolt szlovák miniszter után). Hétfőn még arról beszélt Kaczynski, hogy megvárja a választások végét azzal, hogy hogyan alakul a magyar vélemény az orosz aggresszióról, ma már szemorvoshoz küldte az ötödik kormányát alakító magyar miniszterelnököt, mivel a bucsai mészárlást az “nem látja”. Nem ígér ez sok jót a már felfüggesztett visegrádi együttműködésnek (erről is a lengyel oldal beszélt korábban, hogy “néhány hétre” felfüggesztették…). Eközben a Fidesz európai parlamenti delegációja megszavazta az EP határozatát az Oroszországgal szembeni szankciók kiterjesztésének szándékáról. (Szépséghiba: nem rendelkezik jogi erővel a határozat.)
3. A katonai helyzet átrendeződött: Kijev környékén érezhetően kevesebb csapat maradt orosz oldalról, az átcsoportosítás teljes erővel zajlik a donyecki-luhanszki csatamezőre keletre. A következő hetekben egy nagy, konvencionális ütközet biztosan lesz az ukrán katonaság fő ereje és a feltáplált orosz támadók közt ebben a térségben. Az oroszok megpróbálják az ukrán csapatokat bekeríteni három oldalról. A civil lakosságot gőzerővel menekítik. Oroszok az ukrán infrastruktúrát (üzemanyag, hadiipar, egyéb termelési központok, kritikus infrastruktúra) következetesen rombolják, rakétázzák, bombázzák. Az ukránok az első ismert sikeres ellencsapáson túl vannak, amely már orosz területen álló üzemanyagtározót semmisített meg. Mariupol várhatóan elesik a következő napokban. Odesszában kilőtték az ország legnagyobb olajfinomítóját. Üzemanyagválság következik Ukrajnában (eddig se volt egyszerű a civileknek tankolni).
4. Európai oldal: Épp legutoljára Szlovákia jutatott a határra egy komoly fegyvert, egy S-300-as, jól használható légvédelmi rendszert (mégha régebbi modell is), eközben a szlovák miniszterelnök Kijevbe tart. Ferenc pápa szintén kijevi látogatásról beszélt. Az európai területről kiutasított orosz kémek száma tovább nőtt. A baltiak haladnak a gázról való leválással. Az Európai Bizottság előállt azzal, hogy közös beszerzést hogyan lehetne megszervezni gáz és olaj vonalon. Az ENSZ felfüggesztette az oroszokat az emberjogi bizottságból.
5/1. Kis színes a kibertérből: A CCTV kamerákat arcfelismerés céljából (is) feltörték az ukrán-párti #Anonymus hackerek, állítólag a belarusz-lengyel és orosz-belarusz határokon ezeket le is kapcsolták előre. A számtalan feltört és leakelt adatbázis feldolgozása még nagy erőkkel zajlik sok helyen. (forrás: cyberthreat.report)
5/2. Bónusz a kibertérből: Észt hackerek lokalizálták a bucsai katonai műveletben résztvett orosz katonák lakcímét, hogy hol élnek hivatalosan. Az ukrán-orosz háborúban elkövetett kegyetlenségek így válnak generációk terheivé, itt már nem lesz oroszbarát rész Ukrajnában nemhogy most, de évtizedekig. (forrás: cyberthreat.report)
Nem látni a háború végét. Putyin távozásával érhet csak véget igazán. Egy kínai lapban (SCMP) már az ukrán újjáépítésről jelent meg felvetés. Stoltenberg NATO-főtitkár is elhúzódó háború eshetőségére figyelmeztet. A tárgyalások esélyei romlottak a héten, a nagy csata előtt aligha lesz érdemi diplomáciai lépés.
Az utolsó 100 komment: