- Mi tenne jót a világnak? – Ha a bioszféra, a népességnövekedés ellenére, a lehető legkevésbé sérülne.
- Mi tenne jót az emberi civilizációnak? – Ha a globális problémák (klímaváltozás, járványok, népvándorlás stb.) megoldását nem az 1940-60-as években kialakult és azóta elavulttá vált nemzetállami rendszer végezné, hanem egy kevesebb szereplőből álló civilizációs tömb-rendszer; az ENSZ (egyedül hatékonynak mondható szervének) a „Biztonsági Tanácsának” továbbfejlesztett változata, egy új döntéshozó fórum. Ennek kilenc tagját a különböző civilizációs tömbök delegálnák: az angolszász-világ (beleértve Ausztráliát, Új-Zélandot), az Európai Unió, a muszlim világ, Oroszország, Kína, India, Latin-Amerika, Fekete-Afrika, Dél-Kelet Ázsia (beleértve Japánt). Mellettük, - tekintettel a bioszféra gyors pusztulására – állandó résztvevők lennének a vétójoggal felruházott „Ökológiai Ombudsman”-ok.
- Az összeurópai civilizációnak mi az érdeme a többihez képest? – Az európai, pontosabban az európai-amerikai típusú kapitalizmus tette lehetővé a feudális és vallási korlátok lebontását, ami utat nyitott a tudományos-technikai fejlődésnek, a városiasodásnak és jogállamiság/jogbiztonság kialakulásának. A fejlődés árnyoldala ugyan a gyarmatosítás volt, de a gyarmattartó európai országok az 1960-as évekre megadták a függetlenséget az alávetett országoknak (Oroszország kivételével). Az Európai Unió ma is a világpolitikában a jogszerűség, a humán értékek és a bioszféra védelmének egyik zászlóvivője.
- Az összeurópai civilizációnak mi az elsődleges érdeke? - Európa őrizze meg és növelje a nemzetközi tekintélyét, hogy a nagyhatalmi státuszának köszönhetően az európai értékek hatékony képviselője legyen a jövő világában. Ezért a most kialakult válságok ellenére, vagy éppen ezek miatt növelni kell NATO-n belüli európai közös hadsereg ütőképességét és javítani kell általában az Európai Unió működésének hatásfokán.
- Hogyan működhetne hatékonyabban az európai civilizációs tömb? Ha egyfelől az EU országok lakossággal közvetlenül érintkező önkormányzatok nagyobb mozgásszabadságot kapnának, de ezzel párhuzamosan létre kellene hozni a ma még hiányzó, nemzetállamok feletti intézményeket: közös egészségügyi, ökológiai, igazságügyi, titkosszolgálati, pénzügyi és külügyminisztériumokat, amelyek egyedül képesek koordinált és gyors cselekvésre.
- A sokszor részérdekeket képviselő pártpolitika foglyaivá, vagy önmaguk karikatúrájává vált nemzetállami parlamentek (mint amilyen a magyar országgyűlés) helyébe erős, közvetlenül választott törvényhozásra, Európai Parlamentre van szükség!
Az Európai Parlament az európai népek képviseletének legfőbb szerve lenne, amely hivatott lenne megválasztani határozott időre az Elnököt.
Európa így, immár a félmilliárdos lakosságszámának, technikai, kulturális és életmódbeli fejlettségének megfelelő súllyal venne részt a Földbolygó ügyeinek kormányzásában!