A Fidesz számára életbevágóan fontos lett a felhatalmazási törvény, mert előre látható, hogy a járvány először alig kezelhető egészségügyi vészhelyzetet idéz elő, ami majd éhséglázadással fenyegető szociális katasztrófát, vele párhuzamosan gazdasági-pénzügyi összeomlást és végül olyan politikai válsághelyzetet teremt, ami a Fidesz végét jelentheti.
A „Fidesz-burzsoázia” abban reménykedett, hogy legalább a 2026-os választásig kihúzza az Orbán-rezsim és csak azután, vagy még később derülnek ki a disznóságok, hogy az állam sem a társadalombiztosítást, sem a nyugdíjellátást nem tudja rendesen biztosítani, hogy a „nemzeti-keresztény” politika sem a középosztályon kívüli „néppel”, sem a nemzet jövőjével nem foglalkozott érdemben. A nemzetállami technokraták és oligarchák ugyan számoltak egy esetleges összeomlással, vagyonmentéssel és menekülő útvonalak kialakításával, de mindezzel, csak mint valami a távoli kockázattal. De a koronavírus-járvány keresztülhúzta a számításukat; a kialakult vészhelyzetben, már biztosan nem elég a szokásos fideszes politikai blabla és a „hadvezéri pózolás”!
Vegyük számba, felsorolásszerűen, milyen bűnök száradnak a Fidesz vezérkar lelkén:
- Elszabotálták a „humán” intézményrendszernek, azon belül az egészségügynek és az oktatásügynek a reformját. Mindezek fontosságát a Fidesz értékrendjében jól jelzi, hogy képesek voltak egy Kásler-t állítani a magyar „emberi erőforrások” igazgatásának élére!
- Leépítették a szociális hálót (azt gondolván tévesen, hogy majd az egyházak helyettesítik az államot).
- Elvonták az önkormányzatok pénzügyi forrásainak nagy részét, aminek következtében nemcsak a helyi demokratikus politika, de a helyi válságkezelés is megbénult. Mivel minden tisztviselő felülről várja parancsokat, ezért lecsökkent a válsággal megbirkózni képes önálló, bátor és leleményes cselekvés esélye.
A Fidesz-kormány mindezek következtében az események után kullog, bár meg kell hagyni, nagyon katonásra veszi a figurát…
Már most kéne gondolni az egészségügyi katasztrófa utáni időkre; például a kártyán kiosztható ingyen pénzekkel, vagy jegyrendszerrel nemcsak a gazdaság működőképességének megőrzése érdekében, hanem a szegény és pénzügyi tartalékokkal nem rendelkező lakosság éhséglázadásának elkerülése végett is.
Jó volna, ha az ellenzéki pártok a civilekkel és szakemberekkel összefogva egy olyan internetes probléma-megoldó és információs platformot hoznának létre, ahol konstruktív ötletekkel segítenék a kilábalást a komplex válsághelyzetből, amibe a Fidesz kormányozta az országot.
Az önkéntes karantén + a sokoldalú párbeszéd a közösségi média keretein belül = talán csodákra képes!