Mindig ez van: a demokrácia játékszabályait a hatalomra törekvő, elvtelen, „pávatáncot járó” politikai erők kijátsszák és a joghézagokat kihasználva szembefordulnak az alkotmányos renddel. Majd az általuk aláásott rendszert „alkalmatlannak és hanyatlónak” bélyegzik, viszont megígérik a választóknak, hogyha őket támogatják, akkor szigorú Rendet teremtenek, méghozzá teljesen elfogultan és részrehajlóan egyfelől a szocializmus nevében a proletárok, másfelől a védelemre szoruló nacionalista, vallásos „többség” érdekében! A demagóg populizmus ilyen egyszerűen működik.
Az 1950-es évektől kezdődően az Európai Unió alapító atyái és későbbi vezetői a „társadalmi szerződésen”, tehát megegyezéseken alapuló polgári demokrácia mintájára képzelték el az egységes Európa működését. Mivel a kelet-közép-európai, volt szocialista országok csatlakozása előtt közel azonos társadalmi-gazdasági és jogi környezet jellemezte a Közös Piacot, ezért - bár időigényes volt – de mindenki számára elfogadható kompromisszumokra törekedtek. A vétójog korábban csak egy virtuális fenyegetés, többek közt azért, hogy a nagy európai országok vegyék figyelembe a kis országok érdekeit is. Ez a vétójog viszont a populista erők kezén zsarolási eszközzé vált, amellyel az Európai Unió döntéshozatalát revolverezni lehet. Nemcsak az a veszélyes, hogy önző érdekeket követő politikai útonállók blokkolhatják az 500 milliós politikai alakzat döntéshozatalát, hanem az is, hogy szándékosan, vagy nem, de az Európa-ellenes nagyhatalmak ügynökeként fel is lazíthatják a szövetségi rendszert!
A megoldás az lenne, ha az Európai Unió - a megváltozott politikai-egészségügyi stb. viszonyokra hivatkozva - „újragombolná” a kabátját és megszüntetné a vétójogot. Ha az Európai Unió nem akar visszazsugorodni „Euró-zónává”, akkor hosszabb távon szükség lesz egy új európai alkotmányra, amely épít az autonóm régiók önkormányzatára, a közvetlenül választott Európai Parlamentre, a közös pénzügyi-, hadügyi-, titkosszolgálati- kibervédelmi és külügyi központi minisztériumra, valamint az Európai Parlament által választott Elnökre.
Úgy tűnik, akkor jár el helyesen az, aki ellenzi a Fidesz hatalommal való visszaélését, ha jó hazafiként támogatná az idejétmúlt nemzetállami határok (mellékesen a trianoni határok) lebontását és küzdene a határok nélküli, egységes és kívül-belül erős Európáért!
Az utolsó 100 komment: