Minden „vezérlő tábornoki” ambíciójú politikus, - így Orbán is - nem piaci-alapú, hanem gazdaságon kívüli logika által uralt „Hadi Államot” akar létrehozni. Olyan erőközpontot, amelyben a vezér, a „főni” parancsai alapján működik, illetve a működés látszatát mutatja.
A városiasodás, a polgárság gazdasági és politikai megerősödése hozta magával a feudális abszolutizmus kialakulását. Erre a korszakra Franciaországtól, Ausztrián, Poroszországon át Oroszországig a központosítás, a központi adóbeszedéshez szükséges bürokrácia és a hadi ütőképesség növeléséhez szükséges iskolareformok és hadseregreformok vezettek. Európa korábban hercegségek és kiskirályságok mozaikjából állt, de a XVIII. század végére nemcsak az abszolutista birodalmak, de a nemzetállamok csírái is megjelentek. Aztán az első világháború következtében a dinasztikus birodalmak felbomlottak és maradtak a nemzetállamok, amelyek vagy maradtak a piaci/gazdasági racionalitás keretei közt (lásd a „Nyugatot”), vagy eluralkodott bennük a nemzetállami iránti vallásos, irracionális rajongás.
A modern „Hadi Állam” eszménye leszivárgott a civil lakosság szintjéig: „katonás rendről” beszélünk és fordítva, sok átlagember a rendet sokszor csak „katonaiként”, vagy „katonásként” tudja elképzelni. Pedig többféle „rend” létezik, és tudnivaló, hogy az első pillanatra kaotikusnak tűnő gyerekközpontú skandináv iskolarendszer eredményesebb, mint a katonás-egyházias szigort alkalmazó porosz típusú oktatás.
Annak érdekében, hogy Orbán még inkább megszilárdítsa a hatalmát különös gonddal fejlesztette az államon belüli hierarchikus szervezeteket: a TEK-et, a hadsereget, amelynek alárendelte (igaz remélhetőleg csak ideiglenes jelleggel) az egészségügyet, a hadsereg számára egészséges fiatalokat előállító sportipart és nem utolsósorban az egyházi szervezeteket. Ezek mind az öncélú, szuverén és centralizált orbáni nemzetállam támaszai.
De a szövetségeseinek: Trumpnak, az euro-szkeptikus pártok kudarcai, az Európai Néppártból való kiszorulása miatt, valamint az EU pénzcsapok elzáródása miatt Orbánnak 2021-re új stratégiát kellett kidolgoznia, amelyben az állami vagyont főkegyúrként szétosztotta a hozzá közel álló „bárók” közt. Kegyencei 4-7-9-35 évre kapták a megbízatást, kiváltságot és hogy ezt a képtelen és igazságtalan osztogatást elfedje, ezért a lakosságot is elhalmozza aprópénzzel, ily módon „cinkosává” téve a népet.
Ez az akció nemcsak az ország gazdasági/pénzügyi egyensúlyát, de a nemzet hosszú távú fejlődését is veszélyezteti, ami valószínűleg nem érdekli különösebben Orbánt. A nemzetállami központosított erőközpont helyett immár sok, személyesen Orbánhoz kapcsolódó erőközpont lesz, és az új kormány ezekkel kényszerül majd egyezkedni, vagy harcolni.
Orbán Viktor mérgezett politikai öröksége, - ha nem tudunk kitalálni valami ellenszert - akkor a Magyarországot megbénító „feudális anarchia” lesz...
Az utolsó 100 komment: