"A politikában nem az a kérdés, hogy ki milyen ember. Hanem az, hogy mit tesz – és mi az eredménye.
- Tanítás, amit nem felejtek
Izrael helyettes vezérkari főnöke magyarázta: 1973-ban Izrael majdnem elpusztult, mert túl sokat okoskodtunk. 800 egyiptomi tank állt a Szuezi-csatorna keleti partján, teljes harckészültségben. A támadás jelei nyilvánvalóak voltak. Mégis a Moszad, a teljes katonai elhárítás, a vezérkar azon tépelődött, hogy mi lehet Szadat fejében? Támadni fog, vagy csak blöfföl? Hiba volt. A tankok megindultak, hatalmas kezdeti veszteségek után Izrael csak rendkívüli áldozatok árán élte túl a jom kippuri háborút.A tábornok tanítását nem felejtem: Ne találgass. Ne okoskodj. Ne próbáld kitalálni, mit akar a másik. Egyszerűen csak higgy a szemednek. Persze így is tévedhetsz – de jóval ritkábban és kisebbet.
- Orbánt 35 éve figyelem
Pszichológusként szívesen spekulálnék a személyiségéről. De nem teszem. Évtizedek óta csak azt nézem, mit tesz – és mi az eredménye. Az eredmény pedig lesújtó: roncsolt jogállam - végnélküli propaganda - mértéktelen lopás - kiszolgáltatottság Oroszországnak - egy ország, ahol a hatalom a saját népe ellen fordult. A kérdés nem az, hogy Orbán milyen ember. A kérdés az, hogy mit tett – és kinek az érdekében.
- Ukrajna, 2022
Több mint 200 ezer orosz katona gyülekezett az Ukrán határon. A műholdképek, a hírszerzés azt jelzi, hogy háború lesz. De a világ – köztük Orbán Viktor – inkább a megérzéseinek hisz. Azt mondták: Putyin csak zsarol. Ez csak pszichés nyomás. Nem lesz háború… Aztán a tankok elindultak és mi újra tévedtünk.
- Gyurcsány és Dobrev – róluk sem spekulálok
Három évtizede ismerem Gyurcsány Ferencet. De érdektelen, hogy mit gondolok róla, milyen embernek ismertem meg. Csak az a kérdés, hogy politikusként mit tett és a döntéseinek mi lett az eredménye. Például, mi lett az MSZP-vel, a DK-val és a baloldallal? És nyilván pozitív változásokat is lehet sorolni. Most Dobrev Klára van soron. Őt még közelebbről ismerem. Beszélni fog arról, hogy mit tervez és hogyan képzeli el a DK vezetését. Szimpátiával hallgatom majd, de továbbra sem pszichologizálok, csak azt figyelem, hogy a döntéseinek mi lesz az eredménye. Kérdezheted, hogy miért kéne ennyire tartózkodni az értelmezéstől? Miért ne gondolkodhatnánk a vezetőinkről? Azért, mert nem jól csináljuk. Mert az ítéleteink gyengék. Az emberi gondolkodás nem racionális, nem tiszta és nem megbízható. Gondolkodásunk teli van torzításokkal. Pszichológusok legalább 150 féle torzítást írnak le, illusztrálásként most négyet említek:
- Leggyakoribb hibánk a megerősítési torzítás – a végtelen hírözönből azokat az információkat szelektálod ki és használod, amelyek megerősítik a már korábban létrejött hiedelmeidet.
- Vágyvezérelt gondolkodás – azt hiszed el, amit szeretnél igaznak látni.
- Személyiség-túlhangsúlyozás – hajlamos vagy mindent az ember jellemére visszavezetni, és alábecsülni a tettek súlyát.
- Projekció – saját félelmeidet vetíted ki a politikusra, ahelyett, hogy azt látnád, ami valóban történik.
Ezért amikor azt mondom: ne spekulálj, ne okoskodj, ne próbáld kitalálni, mit akar a politikus – az emberi érettségről beszélek. A szavazó helyes döntésének nem az az oka, hogy belelát a politikus fejébe. Hanem az, hogy a cselekedeteit és a kapott eredményeit figyeli meg.Magyar Péter – és a spekulációs reflex.
- Magyar Péter esetében is sokan a személyiségét és a szándékait próbálják kiokoskodni: Orbán embere? Az ellenzéket jött szétverni? Leendő diktátor, vagy csak egy nárcisztikus őrült? Pedig az eltelt 15 hónap alatt minden a szemünk előtt történt. Mindaz látható, amit tett:
– A NER belső embere volt, kilépett, szembefordult a rendszerrel.
– Napi 24 órában rombolja Orbán rendszerét.
– Mozgalmat épít városokban, falvakban – az apátia legmélyén.
– Nem pártokkal egyezkedik, hanem a választókkal köt szövetséget.
– Új nyelvet, új stílust, új történetet hozott.
– A legfontosabb ügyeket tematizálja: oktatás, egészségügy, jogállam, Európa
- A demokrácia nem karakterdrámák csatája
Lehet nem szeretni Magyar Pétert. Gondolhatod úgy, hogy ő egy lélek és szív nélküli terminátor. Bármit gondolhatsz róla. De tudnod kell, hogy a demokrácia nem karakterdrámák csatája. Nem az a kérdés, hogy ő milyen ember. Hanem az, hogy mit tesz – és annak mi az eredménye. Gyakran úgy beszélünk politikusokról, mintha drámai hősök vagy gonosztevők volnának: ő tisztességes ember, ő pedig nárcisztikus. Ő áruló, ő maga a remény. Ez karakterdrámává teszi a politikát. De a demokrácia nem színpad. Nem karakterek versenye. Hanem folyamat, cselekvések, döntések és következmények. A választás nem casting, ahol a legszimpatikusabb szereplőt kell kiválasztanunk, hanem döntés arról, hogy ki mit csinált eddig, és mit fog csinálni ezután – és ez nekünk jó vagy sem. Ha az eredmény felől nézem, én azt látom, hogy Magyar Péter hatására megmozdult az ország, újra van politika. Újra vitatkozunk, olvasunk újságot, hallgatunk podcastot. És elkezdtünk reménykedni. Talán megbuktatható Orbán, talán jövőre mégsem zuhanunk a szakadékba.
Szóval, figyeld, mit tesz a politikus. Mit ígér, mit tart be. Kikkel áll szóba. Kikkel nem. Mi következik abból, amit tesz. Szerintem ez a demokrácia felnőtt”