Ha igaza van Hermész Triszmegisztosznak, akkor: „ami lent van, az megfelel annak, ami fent van, és ami fent van, az megfelel annak, ami lent van…”, vagyis a földi világ - misztikus módon - a kozmikus/égi világ hasonmása. Ha van tehát szakrális hierarchia, amelynek az élén Isten áll, úgy az emberi szférában is az a természetes, ha van az istennek tetsző módon alá-fölé rendelés mind az egyházi, mind a világi hatalmak közt. Mindenki a kijelölt helyén köteles szolgálni az urait Istentől kezdve a Pápán és Királyon át a közvetlen feljebbvalójáig.
A polgárosodás ennek a társadalmi tekintély-láncolatnak a transzcendens voltát kérdőjelezte meg. Már az angol polgári forradalomban sem voltak tekintettel a király „felkent” voltára, hanem közönséges emberként végezték ki, nem beszélve a Nagy Francia Forradalomról! És amiképpen a kereskedelemben vevő és eladó közt megegyezés jön létre, olyképpen a Felvilágosodás „Társadalmi Szerződést”, magyarán egy Alkotmányt ajánlott a nép és az uralkodó közti jogilag szabályozott munkamegosztásra. De ettől még maradt, - ám most már a vagyoni helyzet és társadalmi pozíció szerinti - a társadalmi piramis.
A társadalmi piramist magát először a szocialisták kezdték támadni, akiknek célja a hierarchikus struktúra „társadalmasítása”, szocializálása volt. Ugyanakkor utópiának bizonyult még a magukat szocialistának nevező rendszerekben is a társadalmi igazságtalanságok, a bérrabszolgaság felszámolása. A helyzeten furcsa módon az 1960-as évek generációs módon szerveződő, de mind a kapitalista, mind a szocialista államrend által üldözött „hippi” mozgalmak változtattak. Nem a diákmozgalmak révén, hanem egy új, hálózatos paradigma révén, amely a internetben öltött testet. Meglepő módon az atomháborútól tartó amerikai hadsereg volt éppen a megrendelője annak a „központ-nélküli” megoldásnak, amit akár anarchikusnak is nevezhetünk. Mindenesetre a tekintélytagadó egyetemisták kaliforniai garázsműhelyeiből indult el az információáramlás szabadságát hirdető új médium. Persze viszonylag rövid ideig tartott az ingyenesség és a kommunikációs korlátlanság; a világ állambürokráciái, de a bűnözők is kezdték azt a maguk érdekében kihasználni. Ma, a Pegasus ügyek árnyékában már tudjuk, hogy az internet szabad hálózatából a lakosságot megfigyelő, „besúgó” hálózat is lett.
Viszont mára kiderült, hogy a világegyetem nem hierarchikus, nincs központja, sőt a rá jellemző „kozmikus hálózat” leginkább a hippis, szabad és profán digitális hálózatra hasonlít...
Talán hosszú távon mégis igaza lesz Hermész Triszmegisztosznak és a kozmikus hálózat mintájára egyenlő életkezdési esélyekkel induló szabad, felnőttesen gondolkodó és a bioszféra egyensúlyára is ügyelő emberek, közösségek hálózata alkotja majd a földi civilizációt!
https://www.youtube.com/watch?v=ixWboUKCzS4